Foglalkoztatási együttmûködési megállapodás a Lenti kistérségben projekt
A „Cseszt Regélõ” Nonprofit Kft., mint konzorcium vezetõ támogatást nyert el a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében meghirdetett "Helyi és határon átnyúló foglalkoztatási megállapodások" c. konstrukció keretében a Lenti Kistérségben foglalkoztatási együttmûködés kialakítására.
Lenti Paktum Konzorciuma
Konzorciumvezetõ: „Cseszt Regélõ” Nonprofit Kft., Lenti
Konzorciumi partnerek:
Lenti Kistérség Többcélú Társulása, Lenti
Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ, Zalaegerszeg
Lámfalussy Sándor Szakközépiskola és Szakiskola, Lenti
„LE-KO” Önkormányzati, Közszolgáltató és Építõipari Kft., Lenti
Hálózat az Integrációért Alapítvány, Zalaegerszeg
A térség foglalkoztatási helyzete, a program megalapozása:
A Lenti kistérség (Zala megye) regionálisan kiemelt hátrányos helyzetû (51 településbõl 24 hátrányos helyzetû). A kistérség lakosságszáma csökkenõ (11 olyan település is van, aminek lélekszáma nem éri el az 50 fõt).
A térségben 2009-re 1,4 ezer fõre emelkedett az álláskeresõk száma (az eddigi maximum 1100 fõ volt).
Az elmúlt idõszakban 4 jelentõs létszámot foglalkoztató munkáltató jelentett be csoportos létszámleépítést a válsághelyzetre hivatkozva, mely 286 fõt érintett.
A térségben Lentiben és Csesztregen vannak nagyobb foglalkoztatók (autóipari beszállítók, gépipar, textilipar), a falvakban a mikro-, és kivállalkozások dominálnak, míg az aprófalvakban egyáltalán nem jellemzõek az ipari vállalkozások. A foglalkoztatási lehetõségek nem bõvülnek, mivel a helyi vállalkozások tõkeszegények, saját beruházásra csak elvétve képesek.
A szektorokon belüli- és szektorok közötti együttmûködés gyenge, eseti megállapodások vannak; a foglalkoztatás szempontjából elsõdlegesenek számító munkaadói célcsoport az együttmûködésben minimálisan van jelen (foglalkoztatásban érdekelt Nonprofit Kft.-k), vagy teljesen hiányzik.
A térség munkaerõ-piaci helyzetét befolyásolják az önkormányzatok alkalmazásában megjelenõ közmunkások (közcélú, közhasznú), de a közmunka térségi szintû szervezése még nem történt meg.
Lenti Város Önkormányzata által vezetett EQUAL program tapasztalatátadási szakaszában a térség szereplõi segítségével megtörtént az együttmûködési formák elméleti szintjének felvázolása "SYNORG" - hatékony szervezeti együttmûködések a foglalkoztathatóság növelése érdekében címmel, amelynek eredményei felhasználhatók a paktum kiépítésében.
A „Cseszt Regélõ” Nonprofit Kft. és a partnerszervezetek, mint konzorcium célja a helyi szinten kompetens, a lokális kérdésekben döntéshozóként és végrehajtóként egyaránt hatékonyan eljárni képes, a helyi lehetõségeket ismerõ, és erõforrásokat koncentrálni tudó helyi „intézményesített” együttmûködések létrehozása, azaz "foglalkoztatási paktum" életre hívása és mûködtetése.
A program közvetlen célja:
A program várható, számszerûsíthetõ eredményei:
A projekt két szakaszra bontható.
Elsõ szakasz (1-10. hónap) tevékenységei:
A tervezett tevékenységek eredményeként 18 szervezet írja alá a térségi foglalkoztatási együttmûködési megállapodást (fenntartható partnerségi hálózat), elkészül a helyzetelemzésre alapozott térségi foglalkoztatási stratégia, és megteremtõdnek a paktum szervezeti keretei. A Konzorcium munkája, céljai széles körben ismertté válik.
Második szakasz (11.-20 hónap) tevékenységei:
A projekt eredményeként a foglalkoztatási stratégiához illeszkedõ éves akcióprogram és konkrét projekttervek (5 db) készülnek el, a fenntartási idõszakban 20 munkahely megõrzése/új teremtése történik, és a program elõsegíti a foglalkoztatási kezdeményezéseket.